Digitálna výroba 2020: Kolektívna inteligencia v smart výrobe | Video
19.10.2020
Ako efektívne optimalizovať a automatizovať logistiku vo výrobe a pri riadení zásob? Aké je praktické využitie kolektívnej inteligencie a digitálnych dvojčiat vo výrobných a logistických procesoch?
Priemysel a logistika patria medzi odvetvia, ktoré sa nachádzajú v centre digitálnej renesancie a inteligentnej automatizácie. Biznis modely a prevádzkové postupy prechádzajú postupnou transformáciou a podniky ich adaptujú na nové štandardy fungovania štíhlejšími, dynamickejšími a agilnejšími metódami, ktoré prinášajú digitálne technológie.
Kolektívna inteligencia predstavuje jeden z technologických trendov a nástrojov, ktorého význam bude s prechodom podnikov na smart výrobu rásť. Okrem autonomizácie výrobných a zásobovacích operácií prispieva kolektívna inteligencia aj k rozširovaniu flexibility prevádzkových procesov. Táto technológia umožňuje skracovať reakčnú dobu na vnútropodnikové a mimopodnikové okolnosti a zároveň aj zlepšovať odozvu podniku na neštandardné situácie alebo prudké a nečakané zmeny.
Technológiou, ktorá umožňuje využívanie kolektívnej inteligencie pri riešeniach digitálnej automatizácie sú predovšetkým autonómne inteligentné agenty (softvérové boty) - digitálne dvojčatá. Okrem toho sa digitálne dvojčatá nasadzujú aj pri synchronizácii výroby a logistiky, najčastejšie v podobe dynamickej výrobnej logistiky – Milk Run 4.0.
V prednáške z konferencie Digitálna výroba 2020 zameranej na najnovšie výzvy spojené s digitalizáciou priemyselnej výroby sú predstavené dve prípadové štúdie inovatívnych projektov, ktoré využívajú technológie a princípy kolektívnej inteligencie a digitálnych dvojčiat. Uvedené projekty predstavujú dve formy automatizácie a zvýšenia efektivity podnikového zásobovania: dynamický Milk Run a inteligentné riadenie skladu.
Prístup k záznamu z konferencie