Ako mať prehľad o výdavkoch na bývanie

27.05.2015

Prehlad o vydavkoch na byvanieMáj a jún sú tradičnými mesiacmi, s ktorými súvisí vyúčtovanie bytových a nebytových priestorov za uplynulý rok. Aj preto pripravil špecializovaný portál www.banky.sk článok o tom, ako je možné tieto výdavky dostať jednoduchým spôsobom pod kontrolu a spravovať si ich cez portál z dielne ANASOFTu - www.poschodoch.sk.

Keď máte účty v banke je už bežné, že chcete mať prehľad o svojich financiách cez internetbanking či mobil banking na dennej báze. Naproti tomu o výdavkoch na bývanie sa dozviete možno raz ročne vo vyúčtovaní, ktoré vám zašle správca domu či energetická spoločnosť. Vtedy vás môže prekvapiť vysoká spotreba energií prípadne veľké nedoplatky. Nepríjemným prekvapeniam sa dá vyhnúť, ak si vašu spotrebu energií a vody budete priebežne sledovať.

O elektrine a plyne sa dozviete na webe vašej elektrárne či plynárne, ale o vode či teple sa tam nedočítate. Pritom mať prehľad o tom, koľko vody a tepla vám odtečie do kanála či von oknom môžete mať aj online na dennej báze.  Stačí požiadať vášho správcu bytového domu, aby sa napojil na webový portál poschodoch.sk. Ušetríte si tým prácne opisovanie čísel z merača a zistíte ako váš správca hospodári s vašimi peniazmi.

Ako to funguje

Na zapojenie sa do projektu poschodoch.sk stačí ak váš správca bytového domu dá možnosť webu odoberať informácie z domového systému Domus (má ho väčšina správcov) a nainštaluje v bytoch špeciálne elektronické merače vody a pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov. Tie zvládnu na diaľku odpočítať údaje a zasielať ich cez internet v denných intervaloch.

Vy ako majiteľ bytu dostanete prehľad o tom, koľko vody a tepla miniete vy a celý dom počas mesiaca. Ak máte radi grafy, aj tie na webe nájdete. Ukážu vám napríklad prehľad vašej dennej spotreby vody a tepla, získate porovnávania a súhrnné prehľady.

Denna spotreba studenej vody cez poschodoch.sk

Denne odpocty tepla cez poschodoch.sk

Navyše cez web môžete komunikovať s vašim správcom, ale aj so susedmi. Online tam nájdete nástenku, kde vám správca môže nechať odkaz a sú tam aj diskusné fóra, na ktorých môžete stretnúť susedov, ktorých na chodbách či schôdzach nestretnete.

Ak sa bojíte o vaše informácie, nemusíte mať obavy. Informácie o vašej spotrebe nebudú môcť vidieť susedia, pretože na portál sa budete prihlasovať cez vaše prihlasovacie meno a heslo.

Bývajte s prehľadom

Okrem spotreby vody a tepla, navyše môžete získať prehľad o hospodárení správcu domu. Na webe sú aj informácie o pohyboch na účte správcu domu, ale aj o tom, na čo sa míňa fond opráv.  Ak ste nestihli schôdzu, nemusíte už informácie lákať od susedov, ale môžete si zápisnicu s domových schôdzí pozrieť v archíve na webe. Nájdete tam aj detaily o revíziách výťahov či bleskozvodov a  o odpočtoch na meračoch.

Dokumenty objektu cez poschodoch.sk

Samozrejme nie každý správca domu má rád nazeranie do jeho hospodárenia. Pre tých, ktorí robia svoju prácu poctivo by táto webová služba mala byť pridanou službou v podobe transparentnosti, ktorú môže poskytovať vám ako majiteľom bytu. Nebojte sa preto žiadať údaje, ktoré vám pomôžu bývať s prehľadom.

Fotografie: www.banky.sk a www.poschodoch.sk
 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Aplikácia od ANASOFTu pre odpočet meračov sa osvedčila

Nový DOMUS sa inšpiroval Office 2016

Ako si kontrolovať svoje účty za vodu a teplo 

Susedka, ako je to s tým našim domom?