Budoucnost je neúprosná a zabarvená na zeleno

29.01.2020

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zdůraznila již krátce po jejím zvolení potřebu stanovení ambicióznějších cílů v oblasti klimatu do roku 2030. Automobilky investují miliardy do vývoje nových bezemisních motorů a elektromobily se stávají stále běžnější součástí flotil autodopravců.

Nejde o módní trend, ale nezbytnou reakci na globální oteplování a s ním související negativní jevy.

Elektromobily ako součásť flotily autodopravců

Evropský parlament koncem roku 2018 schválil výrazné snížení emisních limitů pro nákladní vozidla. Schválené cíle požadují snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2025 o 20 procent a do roku 2030 nejméně o 35 procent oproti roku 2019.

Kamionová přeprava produkuje podle expertních odhadů pět až šest procent celkových emisí CO2 v Evropě. Podle Evropské komise vytváří nákladní doprava dnes o 19 procent emisí oxidu uhličitého více než v roce 1990.

Povinná elektromobilita

Europoslanci proto schválili minimální kvóty těžkých nákladních vozidel s nulovými a velmi nízkými emisemi, které by se podílely na celkovém prodeji nákladních automobilů. Jde tedy o nucenou elektrifikaci vozových parků, proti čemuž protestuje značná část logistických podnikatelů i výrobců automobilů. V roce 2025 je limit určen na 5 procent, do roku 2030 to má být minimálně 20 procent.

Se vznikem nové vlny elektromobility i na našich silnicích souvisí vznik nové chytré infrastruktury. Kromě sítě nabíjecích stanic si to vyžaduje i novinky v oblasti firemní administrativy.

Chytré řízení elektrizovaných flotil pomáhá spravovat plynulost jízd, řídit úspory a spravovat nutné dokumenty.

Vše pod jednou střechou

Platforma Voltia logistickým společnostem nabízí řešení šitá na míru. Služba z dílny firmy Anasoft zahrnuje analýzu tras, pronájem nejvhodnějšího elektrického vozidla, přístup k nabíjecí infrastruktuře, elektrickou energii, údržbu, a profesionální zákaznickou podporu.

Všechny oblasti, které v současnosti trápí autodopravce nucených vlastní flotily elektrizovat tak dokáže zastřešit jedna chytrá služba, která na konci dne přináší úsporu v celkových provozních nákladech v porovnání s auty se spalovacím motorem.

Uvědomuje si to stále více autodopravců. Platformu Voltia využíva například společnosť Greenway, která je v některých zemích lídrem na trhu s malou přepravou 2-3,5 tuny.