Budúcnosť je neúprosná a zafarbená na zeleno

17.01.2020

Nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila už krátko po jej zvolení potrebu stanovenia ambicióznejších cieľov v oblasti klímy do roku 2030. Automobilky investujú miliardy do vývoja nových bezemisných motorov a elektromobily sa stávajú čoraz beznejšou súčasťou flotíl autodopravcov aj v našom regióne.

Nejde o módny trend, ale nevyhnutnú reakciu na globálne otepľovanie a s ním súvisiace negatívne jave.

Elektromobily ako súčasť flotily autodopravcov

Európsky parlament koncom roka 2018 schválil výrazné zníženie emisných limitov pre nákladné vozidlá. Schválené ciele požadujú zníženie emisií oxidu uhličitého do roku 2025 o 20 percent a do roku 2030 najmenej o 35 percent oproti roku 2019.

Kamiónová preprava produkuje podľa expertných odhadov päť až šesť percent celkových emisií CO2 v Európe. Podľa Európskej komisie vytvára nákladná doprava dnes o 19 percent emisií oxidu uhličitého viac ako v roku 1990.

Povinná elektromobilita

Europoslanci preto schválili minimálne kvóty ťažkých nákladných vozidiel s nulovými a veľmi nízkymi emisiami, ktoré by sa podieľali na celkovom predaji nákladných automobilov. Ide teda o nútenú elektrifikáciu vozových parkov, proti čomu protestuje značná časť logistických podnikateľov aj výrobcov automobilov. V roku 2025 je limit určený na 5 percent, do roku 2030 to má byť minimálne 20 percent.

So vznikom novej vlny elektromobility aj na našich cestách súvisí vznik novej chytrej infraštruktúry. Okrem siete nabíjacích staníc si to vyžaduje aj novinky v oblasti firemnej administratívy.

Chytré riadenia elektrizovaných flotíl pomáha spravovať plynulosť jázd, riadiť úspory a spravovať nutné dokumenty.

Všetko pod jednou strechou

Platforma Voltia logistickým spoločnostiam ponúka riešenia šité na mieru. Služba z dielne firmy ANASOFT zahŕňa analýzu trás, prenájom najvhodnejšieho elektrického vozidla,  prístup k nabíjacej infraštruktúre, elektrickú energiu, údržbu, a profesionálnu zákaznícka podporu.

Všetky oblasti, ktoré v súčasnosti trápia autodopravcov nútených vlastné flotily elektrizovať tak dokáže zastrešiť jedna chytrá služba, ktorá na konci dňa prináša úsporu v celkových prevádzkových nákladoch v porovnaní s autami so spaľovacím motorom.

Uvedomuje si to čoraz viac autodopravcov. Voltiu používa napríklad líder v doprave dodávkami 2-3,5 tony Greenway.