ČSOB Banka je poprednou slovenskou bankou s vyše 50-ročnou tradíciou, ktorá pravidelne získava odborné ocenenia na Slovensku aj v zahraničí. Banka patrí do skupiny KBC, ktorá poskytuje bankové, poistné produkty a služby prostredníctvom spoločných obchodných zastúpení a pobočiek. Okrem výrazného podielu na domácom trhu v Belgicku pôsobí aj v krajinách strednej a východnej Európy.

Hlavné ciele projektu
- Zvýšenie dostupnosti produktov v digitálnom prostredí
- Zavedenie elektronického podpisu pre klientov
- Omnichannel použiteľnosť elektronického podpisu (pobočky aj digitálne kanály)
Predchádzajúca situácia
Realizácia projektu Digitálneho podpisu je súčasťou komplexného programu Digitálnej transformácie, ktorej primárnym cieľom bolo posilnenie predaja produktov a služieb prostredníctvom digitálnych kanálov. Banka sa v úvodnej fáze zameriavala na digitálnu adaptáciu klientov na pobočkách a manažovanie prechodu klientov do digitálnych kanálov. Súbežne bežali práce na projektoch digitálneho onboardingu a zavedenie omnichannel predajných stratégií.
V stratégii „digital first“ s cieľom, že klientov banka obslúži kdekoľvek a kedykoľvek, predstavovali fyzické podpisy významnú prekážku.
Hlavná výzva
Prechod na omnichannel predaj a prítomnosť v digitálnom priestore sa stali z hľadiska konkurenčného postavenia na trhu kľúčové.Projekt bol vysoko senzitívny na plánovanie a dodržiavanie stanovených harmonogramov realizácie v dôsledku vysokého počtu systémov, na ktoré sa riešenie muselo integrovať. Súbežne bolo potrebné vytvárať u klientov nové spotrebiteľské návyky v digitálnom priestore banky, transformovať pobočkovú sieť z predajného kanála na poradenské centrá a navyše spĺňať legislatívnu požiadavku na doručovanie dokumentov klientom na trvanlivom médiu (v elektronickej forme).
Prínosy
Nasadenie riešenia
Pri omnichannel predaji však bolo potrebné zabezpečiť, aby ktorýkoľvek zákazník, pri zaobstaraní ľubovoľného produktu a cez akýkoľvek digitálny kanál, vždy obdržal tú správnu sadu digitálnych dokumentov vo svojom inboxe.
Riešenie automatizuje všetky procesy v súvislosti so zozbieraním príslušných dokumentov k danému produktu, roztriedením dokumentov podľa typu (na čítanie, na podpis), zabezpečenie podpisového procesu v akomkoľvek kanály a distribúciu zo systémov banky k zákazníkovi a späť. V praxi teda klient zadá v digitálnom kanály pokyn na zriadenie produktu.
SIGNATUS pre klienta zobrazí všetky potrebné dokumenty v preddefinovanom poradí. Informuje ho, ktoré dokumenty si musí prečítať alebo podpísať. Klient neopúšťa rozhranie digitálneho kanála banky a nový produkt si môže zriadiť do niekoľkých minút bez potreby navštevovať pobočku.
ČSOB banka zvolila platformu SIGNATUS pre riešenie digitálneho podpisovania vďaka možnosti rýchleho nasadenia a aj kvôli mnohopočetným integračným možnostiam. Riešenie bolo vytvorené na mieru a splnilo prísne požiadavky na obsluhu komplexných procesov, ale tiež na náročnú integráciu do infraštruktúry banky.
Z pôvodne jednoduchej požiadavky na riešenie pre digitálne podpisovanie sa projekt transformoval na digitálny podpisový systém, v ktorom podpis predstavuje len jeden z množstva funkcií a hlavnú koncepciu riešenia v jeho finálnej podobe lepšie popisuje tzv. orchestrácia dokumentov.
Každý bankový produkt so sebou nesie súbor dokumentov, ktoré sú určené na oboznámenie alebo na podpis.
Orchestrácia dokumentov
SIGNATUS automatizuje workflow a schvaľovanie v digitálnych kanáloch (2-5).

Signatus
„Riešenie SIGNATUS vnímame ako prirodzenú nadstavbu a súčasť „digital first“ stratégie ČSOB ako modernej digitálnej banky. Hoci ide o komplexné riešenie s množstvom integrácií na bankové systémy, z pohľadu nášho klienta ide o veľmi jednoduchý proces podpísania zmluvnej dokumentácie produktov banky, doslova jedným klikom myši. Samotný prínos riešenia digitálneho podpisu nevidíme len v zlepšení zákazníckej skúsenosti, ale aj v našom záväzku zodpovedného podnikania a plniť tak cieľ trvalej udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Digitálny podpis a manažment digitálnych dokumentov pre našich klientov nám jednoznačne pomáhajú tento cieľ napĺňať.“
Martin Šimko, Riaditeľ odboru digitálneho vývoja a predaja
ČSOB

Signatus
„Ceníme si významný prínos spoločnosti Anasoft na úspešnom dodaní projektu digitálneho podpisu, ich aktívnu spoluprácu pri navrhovaní a riešení požiadaviek komplexného systému s množstvom technických a procesných závislostí. Ďakujeme aj za flexibilitu pri realizácii rôznych zmien počas trvania celého projektu a za prispievanie k pohodovej a zároveň profesionálnej atmosfére v našom projektovom tíme.“
Vladimír Jelínek, Project Manager
ČSOB