Cesta k inteligentnému podniku

01.02.2016

Reportáž z konferencie k INDUSTRY 4.0 Koncom roku 2015 sa uskutočnilo podujatie, ktoré spoločne zorganizovalo Rakúske veľvyslanectvo v SR a Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK). Podujatie bolo určené pre dodávateľov pre priemyselné odvetviea diskutované boli hlavne témy výrobnej automatizácie a digitalizácie procesov.

Tým z Vás, ktorí ste sa nemohli zúčastniť, by sme dali radi do pozornosti reportáž v ATP Journal, ktorú pripravil šéfredaktor časopisu Anton Gérer.

Okrem zhrnutia nosných informácií je v nej spomenutá aj záverečná pódiová diskusia, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia spoločností ANASOFT APR, spol. s r. o., Continental Automotive Systems Slovakia, s. r. o., ako aj prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Juraj Sinay.

V rámci konferencie oslovil ATP Journal nášho kolegu, Petra Bílika, ktorý v ANASOFTe pôsobí na pozícii EMANS Solution Designera a požiadal ho o vyjadrenie názoru na nasledujúce otázky:

 

1. Čo podľa vás definuje pripravenosť výrobcov priemyselnej automatizácie a podnikových IT na stratégiu Industry 4.0?

Všetky technológie, ktoré sú nevyhnutné pri implementácii v rámci stratégie Industry 4.0, sú už aktuálne dostupné a vo veľkej miere aj prakticky použité a odskúšané v iných riešeniach. Otázka pripravenosti teda spočíva viac v schopnosti ponúknuť riešenia, ktoré pri relatívne nízkych investíciách prinášajú jasnú pridanú hodnotu alebo priamo eliminujú plytvanie vo výrobe.

Svojim zákazníkom odporúčame začať aj s jednoduchým digitalizovaním sledovania výroby, ktorého hlavným prínosom je presnejšie a rýchlejšie získavanie informácií o výrobe.

Základným predpokladom implementácie komunikačných rozhraní medzi výrobnými zariadeniami, automatizačnými komponentmi a podnikovými IT systémami je však vytvorenie a spoločná akceptácia štandardov. To znamená celú škálu pravidiel od zjednotenia „slovníka“ pojmov cez definíciu dátových štruktúr až po špecifikáciu formátu a spôsobu komunikácie. V tejto oblasti sa preto v našej spoločnosti snažíme o spopularizovanie už existujúcich iniciatív, akými sú štandardy ISA-95, ISA-88, ISA-106, OPC-UA a podobne.

 

2. Zachytili ste nejaké signály u vašich zákazníkov, že v dohľadnom čase plánujú využívať výhody digitálneho podniku (príp. niektorú z technológií, ako je internet vecí, big data ap.)?

U našich zákazníkov, na Slovensku aj v Čechách, sme zachytili signály o potrebe využívania výhod digitálneho podniku. Táto téma je veľmi živá. Už len preto, že podniky hľadajú ďalšie možnosti zvyšovania ich efektivity, kvality či bezpečnosti. A od istej hranice je technologicky takmer nemožné obsiahnuť zhromažďovanie a spracovanie informácií len prostredníctvom papiera či rôznych vlastných riešení v MS Excel. Úspešné podniky si uvedomujú, že ich úspech je založený najmä na ich know how – akým spôsobom je organizovaná a riadená ich výroba, a na ich schopnosti neustáleho zlepšovania.

Vo výrobe platí pravidlo o rýchlosti jednotlivých typov toku. Tok materiálu vždy predbiehal tok financií. A informačný tok predbieha tok materiálu. Ak sa kladú čoraz väčšie požiadavky na zrýchľovanie toku materiálu (JIT dodávky, personalizácia výrobkov, skracovanie životného cyklu výrobku), tak je tomu úmerný aj tlak na zrýchľovanie informačného toku. Dnes už nestačí mať informácie čím skôr a čím presnejšie, riadiaci pracovníci očakávajú, že im systém ponúkne aj informácie o predpokladanom najbližšom vývoji.

Celý článok si môžete prečítať v ATP Journal

Ak chcete vedieť viac, o možnostiach výhod digitálneho podniku pre vašu spoločnosť, neváhajte nás kontaktovať. Radi s Vami prediskutujeme túto tému osobne.

MOHLO BY VÁS TIEŽ ZAUJÍMAŤ