Cesta k inteligentnímu podniku

01.02.2016

Cesta k inteligentnímu podnikuKoncem roku 2015 se uskutečnilo setkání, které společně uspořádalo Rakouské velvyslanectví v SR a Slovensko-německá obchodní a průmyslová komora (SNOPK). Podujetí bylo určeno především pro dodavatele pro průmyslové odvětví a diskutovány byly hlavně témata výrobní automatizace a digitalizace procesů.

Těm z Vás, kteří jste se nemohli zúčastnit, bychom dali rádi do pozornosti reportáž v ATP Journal, kterou připravil šéfredaktor časopisu Anton Gérer.

Kromě shrnutí nosných informací je v ní zmíněna i závěrečná pódiová diskuse, které se zúčastnili zástupci společností ANASOFT APR, spol. s r. o., Continental Automotive Systems Slovakia, s. r. o., jakož i prezident Svazu automobilového průmyslu SR Juraj Sinay.

V rámci konference oslovil ATP Journal našeho kolegu, Petra Bilíka, který v ANASOFTe působí na pozici EMANS Solution Designer a požádal ho o vyjádření názoru na následující otázky:

 

3. Co podle vás definuje připravenost výrobců průmyslové automatizace a podnikových IT na strategii Industry 4.0?

Všechny technologie, které jsou nezbytné při uplatňování v rámci strategie Industry 4.0, jsou již aktuálně dostupné a ve velké míře i prakticky použité a odzkoušené v jiných řešeních. Otázka připravenosti tedy spočívá více ve schopnosti nabídnout řešení, které při relativně nízkých investicích přinášejí jasnou přidanou hodnotu nebo přímo eliminují plýtvání ve výrobě.

Svým zákazníkům doporučujeme začít i s jednoduchou digitalizací sledování výroby, jejímž hlavním přínosem je přesnější a rychlejší získávání informací o výrobě.

Základním předpokladem realizace komunikačních rozhraní mezi výrobními zařízeními, automatizačními komponenty a podnikovými IT systémy je však vytvoření a společná akceptace standardů. To znamená celou škálu pravidel od sjednocení "slovníku" pojmů přes definici datových struktur až po specifikaci formátu a způsobu komunikace. V této oblasti se proto v naší společnosti snažíme o popularizaci již existujících iniciativ, jakými jsou standardy ISA-95, ISA-88, ISA-106, OPC-UA a podobně.

 

2. Zachytili jste nějaké signály u vašich zákazníků, že v dohledné době plánují využívat výhod digitálního podniku (popř. Některou z technologií, jako je internet věcí, big data ap.)?

U našich zákazníků, v Čechách i na Slovensku, jsme zachytili signály o potřebě využívání výhod digitálního podniku. Toto téma je velmi živá. Už jen proto, že podniky hledají další možnosti zvyšování jejich efektivity, kvality či bezpečnosti. A od jisté hranice je technologicky téměř nemožné obsáhnout shromažďování a zpracování informací pouze prostřednictvím papíru či různých vlastních řešení v MS Excel. Úspěšné podniky si uvědomují, že jejich úspěch je založen zejména na jejich know how - jakým způsobem je organizována a řízena jejich výroba, a na jejich schopnosti neustálého zlepšování.

Ve výrobě platí pravidlo o rychlosti jednotlivých typů toku. Tok materiálu vždy předjížděl tok financí. A informační tok předbíhá tok materiálu. Pokud se kladou stále větší požadavky na zrychlování toku materiálu (JIT dodávky, personalizace výrobků, zkracování životního cyklu výrobku), tak je tomu úměrný i tlak na zrychlování informačního toku. Dnes už nestačí mít informace čím dříve a čím přesněji, řídící pracovníci očekávají, že jim systém nabídne i informace o předpokládaném nejbližším vývoji.

Celý článek si můžete přečíst v ATP Journal

Chcete-li vědět více, o možnostech výhod digitálního podniku pro vaši společnost, neváhejte nás kontaktovat. Rádi s Vámi prodiskutujeme toto téma osobně.