Hľadať

Vyhľadávanie

Zákaznícka zónaRegistrácia
Zabudli ste heslo?
Menu

Ochrana systému DOMUS

DOMUS ochrana systému

Pri vývoji systému myslíme samozrejme aj na bezpečnosť samotného produktu, avšak pri neustále pribúdajúcich sofistikovaných hrozbách, ktoré prichádzajú s modernými technológiami, je potrebné myslieť aj na ďalšiu ochranu systému. Medzi takéto typy ochrán patrí napr. antivírusový softvér, firewall, aktualizačné balíčky a pod. V neposlednom rade by sme nemali zabúdať pravidelne inovovať hardvér a softvér, čo tiež výrazne prispieva k zvýšeniu bezpečnosti celého riešenia.

 

Antivírusový softvér

Každý počítač pripojený do siete internet alebo do firemnej siete, je vystavený možným hrozbám, a preto potrebuje pravidelné kontroly a vyčistenie od škodlivých programov antivírusovým softvérom. Ak sa včas správne nezareaguje, z nakazeného počítača pripojeného do firemnej siete sa môže vírus postupne rozšíriť na ostatné počítače v sieti. Je odporúčané v pravidelných intervaloch vykonávať kontroly antivírusovým softvérom a taktiež sledovať aktivitu antivírusového softvéru na jednotlivých zariadeniach prostredníctvom centrálnej riadiacej konzoly. 

Firewall / Bezpečnostná brána

Firewall / bezpečnostná brána je softvér alebo hardvér, ktorý kontroluje informácie prichádzajúce z internetu alebo z firemnej siete a v závislosti od nastavenia brány firewall ich buď zablokuje, alebo im umožní vstup do firemnej siete. Firewall pomáha zabraňovať útočníkom alebo škodlivému kódu (napr. červom, vírusom) získať prístup k serverom, počítačom prostredníctvom firemnej siete alebo internetu. Je preto odporúčané mať zapnutú a správne nastavenú bránu firewall, t. j. povoliť iba tie porty, ktoré sú žiadané a potrebné a všetko ostatné zakázať. 

Aktualizačné balíčky / Updates

Výrobcovia softvérov sa snažia o vylepšovanie a opravovanie chýb svojho softvéru, a preto by mali starostliví správcovia a užívatelia venovať pozornosť aktualizáciám používaných softvérov. V mnohých prípadoch aktualizáciou operačného systému je možné zabezpečiť vyššiu kompatibilitu operačného systému s inými aplikáciami, odstrániť bezpečnostné diery a pod. Je preto odporúčané vykonávať pravidelné aktualizácie operačných systémov a softvérov. 

Inovácia hardvéru a softvéru / Upgrades

Nové technológie, či už z pohľadu hardvéru alebo softvéru, prichádzajú medzi nás veľmi rýchlym tempom a neustále sa vylepšujú. Viacročný server alebo počítač so zastaraným operačným systémom môže naďalej fungovať navonok rovnako, ale môže byť menej odolný voči novým bezpečnostným rizikám a vírusom, nehovoriac o tom, že môže kedykoľvek prestať fungovať, keďže dosiahne svoju hranicu životnosti. Výrobcovia pre zastaraný hardvér a softvér časom už neriešia podporu a kompatibilitu novších softvérov a odolnosť voči novým bezpečnostným hrozbám je tak výrazne nižšia. Je preto odporúčané pravidelne inovovať hardvér ako aj softvér v pravidelných intervaloch. Pri serveroch je odporúčaný interval inovácie každých 5-6 rokov.